Op iedere basisschool zitten ze: kinderen die méér nodig hebben dan het reguliere aanbod. Kinderen die afhaken omdat het te makkelijk is, die hun talent verstoppen of die juist vastlopen. Met de Post-hbo opleiding Specialist Begaafdheid van Thomas More Academie word jij de professional die voor deze leerlingen — en voor je hele team — het verschil maakt.
Een (hoog)begaafd kind heeft soms net iets anders nodig: een aanpassing in aanbod of aanpak waardoor het echt ‘aan’ kan gaan. Toch worden deze kinderen op veel scholen nog onvoldoende gezien en uitgedaagd. Onderpresteren, verveling en motivatieproblemen liggen dan op de loer. Juist daarom heeft iedere basisschool een specialist begaafdheid nodig: iemand die de kenmerken van (hoog)begaafde leerlingen herkent, hun onderwijsbehoeften zichtbaar maakt en collega’s meeneemt in een passende aanpak.
Van leerkracht naar veranderkundige specialist
In deze Post-hbo opleiding word je breed onderlegd om aan de onderwijsbehoeften van begaafde kinderen tegemoet te komen. Je leert op een praktische manier nadenken over wat deze leerlingen nodig hebben, je herkent hun kenmerken en je maakt hen ‘verstaanbaar’ — voor zichzelf, voor jou en voor je collega’s. Vervolgens vertaal je die inzichten naar het team en pas je samen met collega’s het onderwijs aan. Reflectie, je eigen rol als specialist, onderzoek van je werkcontext en het verbinden van verschillende disciplines binnen de school vormen daarbij de rode draad.
Het is een stevige, hands-on opleiding waarin je niet alleen jezelf ontwikkelt, maar ook leert hoe je verandering teweegbrengt in je hele school. Tijdens de bijeenkomsten werk je met een divers palet aan gastsprekers en bouw je een waardevol netwerk op met collega’s die begaafdheid net zo hoog op de agenda hebben staan als jij. Deze opleiding wordt nadrukkelijk aangeboden vanuit de Rotterdamse context.
Voor wie?
De opleiding is bedoeld voor leerkrachten, intern begeleiders en andere onderwijsprofessionals die zich willen specialiseren in het onderwijs aan (hoog)begaafde kinderen en die de ambitie hebben om ook collega’s mee te nemen. Je hebt al enkele jaren onderwijservaring en een afgeronde bacheloropleiding (bij voorkeur pabo of vergelijkbaar). Na afronding ontvang je een erkend Post-hbo diploma: de opleiding is in 2025 geaccrediteerd door het Centrum voor Post Initieel Onderwijs Nederland (CPION).
Financiële bijdrage vanuit PPO Rotterdam
PPO Rotterdam heeft de Post-hbo opleiding tot specialist begaafdheid de afgelopen jaren samen met Thomas More Academie ontwikkeld, en specialisten van het samenwerkingsverband dragen met gastcolleges bij aan de inhoud. PPO Rotterdam deelname aan deze opleiding met een bijdrage van 2000 euro (welke direct wordt verrekend met de opleider) aan het collegegeld voor studenten werkzaam op Rotterdamse scholen. Zo wordt het voor jou en je school nog aantrekkelijker om te investeren in de talenten van álle Rotterdamse kinderen. Meer informatie en aanmelden via thomasmoreacademie.nl